Το Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2006 στο χώρο του σχολείου στην πρώτη συνάντηση της περιβαλλοντικής ομάδας με υπεύθυνες καθηγήτριες: Μυλωνοπούλου Β., Παπαδημητρίου Ζ., Πίτατζη Ε. συμμετείχαν  78 μαθητές δημιουργήθηκαν 2 ομάδες με θέματα ¨ Ελιά και λάδι στην περιοχή μας ¨ και ¨Η ενέργεια στην περιοχή μας¨.

Κατά την διάρκεια της χρονιάς, επισκεφτήκαμε: ελαιώνες στην περιοχή της Μαρώνειας, ελαιοτριβείο και φυτώριο στην περιοχή της Μάκρης, τη λαϊκή αγορά της πόλης, το αρχαιολογικό μουσείο, το εργοστάσιο της ΔΕΗ και τον βιολογικό καθαρισμό στην ΒΙΠΕ Κομοτηνής.

Δημιουργήσαμε: ηλεκτροκινητήρα, ανεμογεννήτρια, σταντ με φωτογραφίες από τις δραστηριότητές μας, ερωτηματολόγια, σαπούνι από ελαιόλαδο, καλλιτεχνικές δημιουργίες των παιδιών με θέμα την ελιά.

Όπως συμβαίνει κάθε χρόνο έτσι και φέτος 16/17 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε η διήμερη εκπαιδευτική μας επίσκεψη που φέτος μας οδήγησε στην Κατερίνη. Πρώτος μας σταθμός το περιβαλλοντικό κέντρο ενημέρωσης του Νέστου, ακολούθησε η επίσκεψη – ξενάγηση στο σπήλαιο Πετραλώνων. Το βράδυ και η επόμενη μέρα μας βρήκε στην Κατερίνη. Ο υπέροχος καιρός ήταν σύμμαχος στην ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο και στο μουσείο του Δίου. Η ξενάγηση διήρκεσε αρκετά αλλά ήταν τόσο ενδιαφέρουσα που δεν καταλάβαμε πόσο κουραστήκαμε. Η επίσκεψή μας στη συνέχεια στο Λιτόχωρο μας ξεκούρασε και μας δρόσισε.

Στο κλείσιμο της χρονιάς τα παιδιά συμμετείχαν στην εκδήλωση που διοργάνωσε ο δήμος Κομοτηνής στα πλαίσια των Ελευθερίων της πόλης μας, με πολλή μεγάλη προθυμία και δημιουργική φαντασία ώστε απέσπασαν τα συγχαρητήρια των επισκεπτών. Έτσι έκλεισε μια ακόμη δημιουργική χρονιά για την περιβαλλοντική μας αμάδα. Σας ευχόμαστε να είστε όλοι καλά και καλό καλοκαίρι.

Στα προγράμματα συμμετείχαν οι μαθητές:

ΕΛΙΑ: Καραμπάση Ιωάννα, Δουλγέρη Μαρία, Κοντονικολάου Γεωργία. Κερσελίδης Λάζαρος, Δαγγουλίδης Ηλίας, Κουτρουμανίδης Ορφέας, Παπαδοπούλου Αθηνά, Γιάτσου Ζωή, Τριγκοπούλου Σταματία, Τσαταλμπασίδου Ζαφειρούλα, Ζηλούδης Γιάννης, Πασχαλίδου βασιλική, Αλεξίου Κυριακή, Χατζηγιαννέλη Θεανώ, Τσακίρη Δέσποινα, Ζαργιάννη Χριστίνα, Καρακωστίδου Αγγελική, Καλαϊτζή Ελένη, Γολγάκη Εύη, Αθανάσαρου Αγγελική, Αρβανιτίδου Τζένη, Κουγιουμτζόγλου Γιώργος, Γιαμπούρη Σωτηρία, Αραμπατζή Σταυρούλα, Λειβαδά Άντα, Παπάζογλου Γιάννης, Μπεγιάζη Κέλλυ, Αγγελάκης Θάνος, Σαχαρίδης Δημήτριος, Γούλα Μαίρη Νεφέλη, Κέκκερη Μαρία, Χατζηκλωνίδης Κώστας, Στοϊκίδου Αναστασία, Τσαλακανίδου Δήμητρα, Χατζηγιάννη Έφη Τσατλίδου Μάρθα, Τερζή Σμαράγδα, Τσαμπάζογλου Ειρήνη, Δαλακούρα Ιωάννα, Αραμπατζή Έλενα, Πολίτης Δημήτριος.

ΕΝΕΡΓΕΙΑ: Μπουμπάκη Ευαγγελία, Μιμιρίνης Παναγιώτης, Τσουλιάγκα Ευαγγελία, Αντωνιάδου Κερασούλα, Σαχούλη Ειρήνη, Σιανίδου Χριστίνα, Στρακόσια Διονύσης, Τσιρικούδης Γεώργιος Τσελεπίδης Πάρης, Τσίτσογλου Γιώργος, Θεοδωροπούλου Κατερίνα, Αγγελάκης Φώτης, Βληγορούδης Βαγγέλης, Ζαρμπάπης Αντώνης, Σισμανίδης Λουκάς, Τρυπίδης Δημήτρης, Τσιώνης Αντώνης, Τσιρικούδης Χρήστος, Δαλάτση Ανδρομάχη, Κακαζάνη Κωνσταντίνα, Ζέκος Θοδωρής, Δαδοπούλου  Ευαγγελία, Αγγελάκη Ιωάννα, Αμαξόπουλος Μαργαρίτης, Παπαθεοδώρου Νικόλαος, Παπαντωνίου Τρύφωνας, Παππούς Βασίλειος, Στεφάνογλου Κωνσταντίνος, Χουρμουζέλη Ερμιόνη, Ιγγλή Αθηνά, Τσουκαλά Χρυσούλα, Παπάζογλου Γιώργος, Δαριώτη Ευδοκία, Σιγούρος Λουκάς, Τσιβελεκίδη Αλεξάνδρα, Τσαταλμπασίδου Σοφία.