Σχ. Έτος 2013-14

oresgoneon_neo_th

Γονείς,

Δείτε ποιοί καθηγητές διδάσκουν σε κάθε τμήμα:
Α Γυμνασίου
Β Γυμνασίου
Γ Γυμνασίου

Σχόλια Επισκεπτών

Δευτέρα, 01 Σεπτέμβριος 2014 10:00

Πρόγραμμα Εξετάσεων Σεπτεμβρίου 2014

Δείτε το πρόγραμμα των παραπεμπτικών και επαναληπτικών εξετάσεων Σεπτεμβρίου 2014. Έναρξη εξετάσεων 8:20π.μ. Καλή επιτυχία σε όλους όσους δίνουν εξετάσεις.

examsprogramSept13

Δευτέρα, 01 Σεπτέμβριος 2014 10:21

Συμμετείχαμε σε Κατασκήνωση Ρομποτικής

Κατενθουσιασμένα επέστρεψαν τα μέλη της ομάδας Ρομποτικής του σχολείου μας από την κατασκήνωση Εκπαιδευτικής Ρομποτικής που οργανώθηκε από την eduACT και πραγματοποιήθηκε στις 18-24/8/2014 στο Skouras Camp στη Νέα Φώκαια Χαλκιδικής.

Ο Θανάσης, ο Ζαχαρίας, η Ελεονόρα, η Παναγιώτα, η Μαρία Νεφέλη, η Αλεξία, ο Πέτρος και ο Φίλιππος έζησαν μια μοναδική εμπειρία. Συνδύασαν διασκέδαση, παιχνίδι και χαρά με εργαστήρια εκπαιδευτικής ρομποτικής από τον μεγάλο σχεδιαστή ρομποτικής Βασίλη Χρυσανθακόπουλο. Έτσι είχαν την ευκαιρία να κολυμπήσουν, να κάνουν αναρρίχηση, ιππασία, καταρρίχηση, τραμπολίνο, να παίξουν τέννις, γκόλφ, βόλεϊ, μπάσκετ, καθώς και να σχεδιάσουν, συναρμολογήσουν και προγραμματίσουν ένα ρομπότ (δουλεύοντας σε ομάδες) που έπρεπε να να φέρει σε πέρας 12 δοκιμασίες (τους 12 άθλους του Ηρακλή) που σχεδίασαν οι άνθρωποι της eduACT.Συνάντησαν παλιούς τους φίλους από το FLL Greece και το πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα FLL στην Ισπανία. Γνώρισαν καινούριους φίλους. Με όλους τους συνδέει το ενδιαφέρον τους για την ρομποτική και οι υπέροχες αναμνήσεις από αυτές τις ημέρες που ζήσανε και δημιουργήσανε μαζί στην κατασκήνωση Ρομποτικής. Ελπίζουνε να συναντηθούνε πάλι τον επόμενο χρόνο ... για περισσότερες ημέρες αυτή την φορά.

skouras1 skouras2
skouras3 skouras4
skouras5 skouras6
skouras7 skouras8

Blog: http://1gymkomotrobotics.wordpress.com/

Σελίδα Facebook: https://www.facebook.com/robotrainers

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ!!!

Διαγωνισμός FirstLegoLeague

fllgrlogo

Η ομάδα ρομποτικής του σχολείου μας (με την πολύτιμη βοήθεια του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων) συμμετέχει για 2η χρονιά στον διαγωνισμό FirstLegoLeague. Για πληροφορίες επισκεφτείτε:

http://firstlegoleague.gr και 1gymkomotrobotics.wordpress.com.

core values

Κάθε Δευτέρα 20:00-21:00

Τρίτη
2
Σεπτεμβρίου
Ανατ.: 04.17
Δύση: 20.37
Σελήνη
8 ημερών
Μάμαντος μάρτυρος, Ιωάννου νηστευτού πατριάρχου Κων/λεως
1822
Μετά από συμφωνία με τον Κεσέρ Αχμέτ πασά, οι Σουλιώτες εγκαταλείπουν από το λιμάνι της Σπλάντζας τον τόπο τους.
1906
Ο οπλαρχηγός Αθανάσιος Χατζηπανταζής από την Σκοτούσα Σερρών σκοτώνεται σε συμπλοκή με τους Τούρκους στις Σέρρες.