Σχ. Έτος 2015-16

Γονείς,

Σχόλια Επισκεπτών

Τρίτη, 19 Ιανουάριος 2016 00:00

Eισοδηματική Eνίσχυση Oικογενειών, με τέκνα υποχρεωτικής εκπαίδευσης και χαμηλά εισοδήματα

Σας γνωρίζουμε ότι οι οικογένειες με χαμηλά εισοδήματα που έχουν παιδιά στην υποχρεωτική εκπαίδευση δικαιούνται στο τέλος της σχολικής χρονιάς οικονομική ενίσχυση 300€ για κάθε παιδί (άρθρο 27 παρ. 3 & 4 του ν. 3016/2002 ΦΕΚ. 110Α΄/17.05.2002).

H παραπάνω  οικονομική ενίσχυση θα δίνεται για κάθε μαθητή που την δικαιούται, με την έκδοση, βεβαίωσης εγγραφής και κανονικής παρακολούθησης μαθημάτων, κατά το σχολικό έτος που έληξε.

Απαραίτητες προϋποθέσεις για τους δικαιούχους γονείς ή κηδεμόνες των  μαθητών :

α) Να είναι Έλληνες υπήκοοι ή υπήκοοι κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

β) Να έχουν τέκνο που να φοιτά στην υποχρεωτική εκπ/ση (ανώτατο όριο ηλικίας 16ο έτος).

γ) Το ετήσιο οικογενειακό εισόδημά τους, πραγματικό ή τεκμαρτό,  να μην υπερβαίνει το ποσό των ( € 3.000,00).

Παρακαλούνται οι δικαιούχοι να έρθουν σε επαφή με την γραμματεία του σχολείου.

Διαβάστε την εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ

Κατεβάστε τα έντυπα προς συμπλήρωση: α) Αίτηση β) Υπεύθυνη Δήλωση γ) Κατάσταση Πληρωμής

Τετάρτη, 22 Ιούνιος 2016 09:43

Αλλαγή Ημερομηνίας Επίδοσης Ελέγχων-Απολυτηρίων

Οι Έλεγχοι και τα απολυτήρια θα δίδονται τελικά από την Πέμπτη 23/6/2016 από τις 9:00-13:00 και μέχρι τις 30/6/2016.

Πέμπτη, 16 Ιούνιος 2016 10:32

Αποτελέσματα-Έλεγχοι-Απολυτήρια

Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν την Τρίτη 21/6/2016 αργά το μεσημέρι. Έλεγχοι και απολυτήρια  θα δοθούν την Παρασκευή 24/6/2016 από τις 9:00-13:00 και κάθε εργάσιμη μέχρι και τις 30/6/16.

Τετάρτη, 15 Ιούνιος 2016 00:00

Αποχαιρετιστήριο Πάρτυ

Οι μαθητές της Γ Τάξης γιόρτασαν χθες Τρίτη 14/6/2016 την λήξη της σχολικής χρονιάς 2015-16 και της φοίτησης τους στο Γυμνάσιο.

Στα παιδιά μας που ανοίγουν νέους δρόμους για την συνέχιση των σπουδών τους, ευχόμαστε καλό καλοκαίρι και να είναι η ζωή τους γεμάτη επιτυχίες.

Thumbnail image
Τρίτη, 14 Ιούνιος 2016 00:00

Τέλος Εξετάσεων

Ο σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, σήμερα με την λήξη των εξετάσεων, ευχήθηκε στους μαθητές καλό καλοκαίρι προσφέροντας τους ένα δροσιστικό παγωτό.

Thumbnail image   Thumbnail image
 Thumbnail image
Κυριακή, 05 Ιούνιος 2016 21:06

Ταξιδεύοντας στον κόσμο του CERN...

Στιγμιότυπα από το ταξίδι της ομάδας σχολικής δραστηριότητας "Ταξιδεύοντας στον κόσμο του CERN", που πραγματοποιήθηκε 13-17/4/2016. Ευχαριστούμε όλους όσους βοήθησαν και συνέβαλαν στην επιτυχία του προγράμματος, τους γονείς των μαθητών και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας.

Αν δεν μπορείτε να δείτε το παραπάνω video κάντε κλκ εδώ

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Γεωργιάδου Σούλα, Δημογέροντα Χρύσα, Φωτιάδου Γλυκερία, Ψαλτου Ματίνα

Δευτέρα, 30 Μάιος 2016 01:01

Η Ομάδα Ρομποτικής στο 8ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Κ. Μακεδονίας

Στιγμιότυπα από την παρουσίασή μας στο 8ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Κ. Μακεδονίας, της εργασίας μας "My Name is Writer, Robot Writer" καθώς και από την επίδειξη του ρομπότ μας στην RoboLand.

Ευχαριστούμε πολύ τους διοργανωτές για την ευκαιρία που μας έδωσαν να επικοινωνήσουμε με άλλους μαθητές, να εκτεθούμε, να δούμε δουλειές άλλων σχολείων, να συγκριθούμε, να θέσουμε νέους στόχους!

Thumbnail image Thumbnail image
Thumbnail image   Thumbnail image
 Thumbnail image  Thumbnail image

Περισσότερες φωτογραφίες στη σελίδα μας στο facebook: https://www.facebook.com/robotrainers

Πέμπτη, 12 Μάιος 2016 18:40

Παρουσίαση της κ. Κυριαζοπούλου στην Ομάδα "Tαξιδεύοντας στον Κόσμο του CERN"

Μετά την τηλεδιάσκεψη της ομάδας του σχολείου μας "Ταξιδεύοντας στον Κόσμο του CERN" με τον ερευνητή του CERN κ. Παπανέστη και λίγο πριν την αναχώρησή μας για την Ελβετία, έγινε η δια ζώσης συνάντηση της ομάδας με την κ. Κυριαζοπούλου Σοφία, Υπεύθυνη ΕΚΦΕ Ροδόπης, στις 7/4/2016.

Η κ. Κυριαζοπούλου μεταξύ άλλων υπήρξε ερευνήτρια στο ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος και μέλος του πειράματος CMS στο CERN. Άρα ήταν το πλέον κατάλληλο άτομο για να εισάγει τους μαθητές στον φανταστικό κόσμο της σωματιδιακής φυσικής.

Κατά την διάρκεια των 2 ωρών της συνάντησης η κ. Κυριαζοπούλου κατάφερε να ταξιδέψει τους μαθητές μας νοερά πίσω στους αιώνες, τότε που πρωτοτέθηκε το ερώτημα "από που ερχόμαστε;" και να περιγράψει τη συναρπαστική διαδρομή αναζήτησης και σημαντικών ανακαλύψεων της ανθρωπότητας για να δoθεί απάντηση στο ερώτημα αυτό. Η αναζήτηση βέβαια συνεχίζεται και ποιος ξέρει ίσως κάποιος από τους μαθητές μας να συμβάλλει στο μέλλον σε αυτήν.

Εκτός από το θεωρητικό μέρος της παρουσίασης (στο οποίο υπήρχε πολύ ενεργή συμμετοχή των μαθητών με την παρότρυνση της εισηγήτριας) υπήρξε και πειραματικό μέρος στο οποίο οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να πειραματισούν με τον ηλεκτρομαγνητισμό και να κατανοήσουν καλύτερα τις βασικές αρχές του. (Kατά την επίσκεψή τους στη συνέχεια στο CERN οι μαθητές είδαν από κοντά τους τεράστιους ηλεκτρομαγνήτες που χρησιμοποιούνται στους επιταχυντές)

Η κ. Κυριαζοπούλου εντυπωσίασε με την παρουσίασή της, μαθητές και καθηγητές. Κατάφερε να μας μεταδώσει εκτός από τις γνώσεις της, την αγάπη και τον ενθουσιασμό που την διακατέχουν για την φυσική και την έρευνα.

Ευχαριστούμε πολύ Σοφία. Το μόνο που μπορούμε να πούμε είναι ότι "Υπάρχουν και τέτοιοι καθηγητές"!

Thumbnail image  Thumbnail image

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Γεωργιάδου Σούλα, Δημογέροντα Χρύσα, Φωτιάδου Γλυκερία, Ψάλτου Ματίνα

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ!!!

Διαγωνισμός FirstLegoLeague