Σχ. Έτος 2018-19

Γονείς,

Σχόλια Επισκεπτών

Ανακοίνωση

Μπορείτε να παραλαμβάνετε τα αντίγραφα των απολυτηρίων των μαθητών της Γ γυμνασίου καθημερινά από τις 8:30 - 13:30

Ανακοίνωση

Αύριο Παρασκευή 14 Ιουνίου 2019 από 10:00 - 14:00 θα δοθούν οι τελικοί έλεγχοι επίδοσης των μαθητών (μαζί με τα γραπτά), όχι τα απολυτήρια.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Τις ημέρες που διεξάγονται οι πανελλήνιες εξετάσεις

το σχολείο θα λειτουργεί από τις 10:00 - 14:00

Η Γ τάξη αποχαιρετά το γυμνάσιο!

Σύσσωμη η Γ τάξη αποχαιρέτησε το σχολείο στη γιορτή αποφοίτησης που οργάνωσε ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων την Πέμπτη 6 Ιουνίου 2019. Ήταν μια όμορφη βραδιά, στην αυλή του σχολείου, με πολύ χορό, φαγητό, χαρά αλλά και συγκίνηση.

Καλή συνέχεια παιδιά...

Βραβεύσεις μαθητών στους διαγωνισμούς

ΓΑΛΛΟΦΩΝΙΑΣ

&

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ"

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Την Παρασκευή 7 Ιουνίου 2019 θα γίνεται επίδοση μόνο της προφορικής βαθμολογίας του Β τετραμήνου από τις 9:00 - 14:00 για όσους γονείς το επιθυμούν. Επισημαίνεται ότι αυτή είναι μόνο η προφορική βαθμολογία του Β' τετραμήνου. Η συνολική επίδοση των μαθητών (Α' και Β' τετράμηνο) με ενσωμάτωση της βαθμολογίας των γραπτών εξετάσεων Μαίου-Ιουνίου και των μέσων όρων θα δοθεί σε μεταγνέστερη ημερομηνία την επόμενη εβδομάδα μετά την ολοκλήρωση της εξεταστικής περιόδου. Πριν τις 9:00 το σχολείο θα είναι κλειστό λόγω πανελληνίων.

Το εργαστήριο φυσικής του σχολείου μας ανανεώθηκε και εκσυγχρονίστηκε.

Το ίδρυμα Μποδοσάκη σε συνεργασία με τον όμιλο ¨Ελληνικά πετρέλαια¨ , τους οποίους και ευχαριστούμε, έκανε δωρεά στο σχολείο μας ικανή ποσότητα εργαστηριακών οργάνων και υλικών Φυσικής – Χημείας – Βιολογίας. Τα όργανα ήταν απαραίτητα για τη σωστή λειτουργία του εργαστηρίου.

Η προσπάθεια έγινε από την υπεύθυνο του εργαστηρίου Φυσικής κ. Σκουλαρίδου με τη σύμφωνη γνώμη του συλλόγου καθηγητών του σχολείου μας.

Οι μαθητές μας πραγματοποίησαν εργαστηριακές ασκήσεις χρησιμοποιώντας τα καινούργια όργανα.

Edgar Allan Poe

“The Raven”

Έντγκαρ Άλαν Πόε

“Το Κοράκι”

Μετάφραση στην Ελληνική: Παναγιώτης Κ. Πετρέλης

Quoth the Raven: “Nevermore”

Ο Παναγιώτης Πετρέλης, μαθητής της Γ τάξης  μετέφρασε από τα αγγλικά ένα πολύ δύσκολο ποίημα του Πόε και έκανε εξαιρετική δουλειά. Το συγκεκριμένο ποίημα το έχει μεταφράσει ο Κ. Ουράνης. Ο Παναγιώτης έκανε μια δική του εκπληκτική μετάφραση το οποίο είναι αξιοθαύμαστο και για μαθητή 15 χρονών είναι άθλος.

το πρωτότυπο    η μετάφραση