Σχ. Έτος 2013-14

oresgoneon_neo_th

Γονείς,

Δείτε ποιοί καθηγητές διδάσκουν σε κάθε τμήμα:
Α Γυμνασίου
Β Γυμνασίου
Γ Γυμνασίου

Σχόλια Επισκεπτών

Πέμπτη, 11 Σεπτέμβριος 2014 14:13

Αγιασμός 2014-2015

Σήμερα 11 Σεπτεμβρίου 2014, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ο επίσημος αγιασμός των σχολείων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, στον οποίο χοροστάτησε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Μαρωνείας και Κομοτηνής κ.Παντελεήμων, παρουσία του διευθυντή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης κ.Μούχτση, εκπροσώπων της περιφερειακής διεύθυνσης πρωτοβάθμιας και δευτεροβάμιας εκπαίδευσης ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, αντιπροσώπων του δημάρχου, σχολικών συμβούλων και πολλών γονέων

.dscn2223

Οι μαθητές παρακολούθησαν την τελετή του αγιασμού και δέχτηκαν τις ευχές όλων για μια δημιουργική σχολική χρονιά, με υγεία, δύναμη, υπομονή και πρόοδο.

dscn2214

Δευτέρα, 01 Σεπτέμβριος 2014 10:21

Συμμετείχαμε σε Κατασκήνωση Ρομποτικής

Κατενθουσιασμένα επέστρεψαν τα μέλη της ομάδας Ρομποτικής του σχολείου μας από την κατασκήνωση Εκπαιδευτικής Ρομποτικής που οργανώθηκε από την eduACT και πραγματοποιήθηκε στις 18-24/8/2014 στο Skouras Camp στη Νέα Φώκαια Χαλκιδικής.

Ο Θανάσης, ο Ζαχαρίας, η Ελεονόρα, η Παναγιώτα, η Μαρία Νεφέλη, η Αλεξία, ο Πέτρος και ο Φίλιππος έζησαν μια μοναδική εμπειρία. Συνδύασαν διασκέδαση, παιχνίδι και χαρά με εργαστήρια εκπαιδευτικής ρομποτικής από τον μεγάλο σχεδιαστή ρομποτικής Βασίλη Χρυσανθακόπουλο. Έτσι είχαν την ευκαιρία να κολυμπήσουν, να κάνουν αναρρίχηση, ιππασία, καταρρίχηση, τραμπολίνο, να παίξουν τέννις, γκόλφ, βόλεϊ, μπάσκετ, καθώς και να σχεδιάσουν, συναρμολογήσουν και προγραμματίσουν ένα ρομπότ (δουλεύοντας σε ομάδες) που έπρεπε να να φέρει σε πέρας 12 δοκιμασίες (τους 12 άθλους του Ηρακλή) που σχεδίασαν οι άνθρωποι της eduACT.Συνάντησαν παλιούς τους φίλους από το FLL Greece και το πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα FLL στην Ισπανία. Γνώρισαν καινούριους φίλους. Με όλους τους συνδέει το ενδιαφέρον τους για την ρομποτική και οι υπέροχες αναμνήσεις από αυτές τις ημέρες που ζήσανε και δημιουργήσανε μαζί στην κατασκήνωση Ρομποτικής. Ελπίζουνε να συναντηθούνε πάλι τον επόμενο χρόνο ... για περισσότερες ημέρες αυτή την φορά.

skouras1 skouras2
skouras3 skouras4
skouras5 skouras6
skouras7 skouras8

Blog: http://1gymkomotrobotics.wordpress.com/

Σελίδα Facebook: https://www.facebook.com/robotrainers

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ!!!

Διαγωνισμός FirstLegoLeague

fllgrlogo

Η ομάδα ρομποτικής του σχολείου μας (με την πολύτιμη βοήθεια του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων) συμμετέχει για 2η χρονιά στον διαγωνισμό FirstLegoLeague. Για πληροφορίες επισκεφτείτε:

http://firstlegoleague.gr και 1gymkomotrobotics.wordpress.com.

core values

Κάθε Δευτέρα 20:00-21:00

Πέμπτη
18
Σεπτεμβρίου
Ανατ.: 04.37
Δύση: 20.07
Σελήνη
24 ημερών
Ευμενίου Γορτύνης, Αριάδνης
1690
Έλληνες και Ενετοί απελευθερώνουν από τους Τούρκους τον Αυλώνα της Βορείου Ηπείρου.
1906
Αποβιβάζεται στη Σούδα ο πρώην Πρωθυπουργός της Ελλάδος Αλ. Ζαΐμης, ως δεύτερος Ύπατος Αρμοστής της Κρήτης.