School Data

Age range:                  13-15

Number of teachers:  42

Historical Background

The 1nd High School of Komotini is a school with a history in the town. It has existed since 1927 (when the region of Thrace, where our prefecture belongs, was reunited with Greece as a result of international treaties) and for the last ten years has been housed in a modern building at the south eastern edge of the city.

Schedule

School Year:                                       September ? June

National Celebrations:                      28th October,  17th November,  25th March

Religious School Celebration:         30th January

Local Celebration:                             14th May

Christmas? vacation:                          23rd December ? 7th January

Easter?s vacation:                              15 days between March and April. It depends on

the Easter Day, which is a mobable feast.

Daily schedule

Monday to Friday: 8.20 A. M. ? 2.10 P. M.

There are 7 periods of lessons about 45 or 40 min. and 6 breaks between them (the first and the last break last 5 min., the 4th lasts 15 min. and the others 10 min.)

After-school activities

Environmental groups, groups of Health Education and groups of European and International programmes can have their meetings in the afternoons but they prefer to do it on Saturdays and Sundays (working at the school or outside during excursions at the surroundings). It looks strange but the students in Greece are very busy in the afternoons attending private lessons (music, gymnastic, foreign languages etc). They pay for these lessons especially of music and of foreign languages, which are usually two, English first and German or French secondly, but they also have the opportunity to attend free these lessons of gymnastic, swimming, dance, water polo, basketball, volleyball etc joined to the groups organized by the Municipality.

Students? population

Grade

Number of Students

Number of classes

First

Second

Third

Total

Faculty

Principal (1), he does not teach

Vice Principals (2), they teach 14 hours per week

Full time teachers (30), they teach from 21 to 16 hours per week (It depends on how

many years they work)

Part time teachers (5)

Office clerks (2), one secretary and one foreman

Guardians (2), they are on duty when the school is empty

Maintenance personnel (2)

Facilities

Gymnasiums (1), school yard, basketball court, volleyball court, football court, computer rooms (2), chemistry lab, physics lab, art and technology room, an assembly hall  and a small buffet

Academic subjects

Students of the three grades are required to take: Religion, History, Ancient Greek Literature, Modern Greek Literature, Math, Science, Informatics, Technology, Art, Social studies, Foreign Languages ? English is compulsory for all and the students choose as second language German or French ? Physical Education and Home economics.