Δραστηριότητες Παλιότερων Σχολικών Ετών

eschool ΚΥΠΡΟΣ 2005

Το σχολείο μας το 1ο Γυμνάσιο Κομοτηνής μαζί με τα σχολεία: Γυμνάσιο Μακεδονίτισσας της Λευκωσίας και το Πειραματικό Γυμνάσιο Μυτιλήνης «Αριστείδης και Γιάννης  Δελλής» συμμετείχε τις σχολικές χρονιές  2004-2005& 2005-2006  στο πρόγραμμα Θράκη Αιγαίο Κύπρος εκπονώντας εργασία με θέμα: «Η περιβαλλοντική εκπαίδευση παράγοντας ανάπτυξης των τοπικών κοινωνιών». Το πρόγραμμα ξεκίνησε όταν δεχτήκαμε την πρόσκληση ? πρόκληση για τη συμμετοχή μας από το συντονιστικό σχολείο που είναι το Πειραματικό Γυμνάσιο Μυτιλήνης και συγκεκριμένα από τον συντονιστή του προγράμματος και διευθυντή του πειραματικού κ. Κοντάρα Βασίλη

Η  πρώτη συνάντηση ενημέρωση, των υπεύθυνων καθηγητών των τριών Γυμνασίων, μαζί με την συμμετοχή και του Πανεπιστημίου Αιγαίου, πραγματοποιήθηκε στη Μυτιλήνη και βέβαια στο φιλόξενο χώρο του νεοκλασικού που στεγάζεται το Πειραματικό Γυμνάσιο. Οι μαθητές βούτηξαν στα βαθιά νερά μια που θεώρησαν το θέμα αρκετά δύσκολο αλλά και ενδιαφέρον ευτυχώς. Αποκομίσαμε όλοι μας πολλά και σε πολλά επίπεδα. Πρώτα - πρώτα στην  έρευνα. Για μεγάλο χρονικό διάστημα ψάξαμε στην περιοχή μας έτσι ώστε να συλλέξουμε πληροφορίες. Πήραμε συνεντεύξεις από γεωργούς, κτηνοτρόφους, αλιείς, πραγματοποιήσαμε επισκέψεις σε επιχειρήσεις, εργοστάσια αλλά και σε υπηρεσίες. Η Περιφέρεια, το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο και η Αναπτυξιακή Ροδόπης είναι μερικά μόνο από τα μέρη που επισκεφτήκαμε.  Έπειτα συνεργαστήκαμε τόσο μεταξύ μας όσο και με τα άλλα δυο σχολεία.  Αρχικά φαινόταν ¨βουνό¨, στη συνέχεια όμως, έγινε συνήθεια η επικοινωνία, κυρίως με ηλεκτρονικό τρόπο, ώστε να συντονιστούμε. Ακολούθησαν οι συναντήσεις των σχολείων.Η πρώτη έγινε στην Κύπρο τον Ιούνιο 2005, η δεύτερη στην Κομοτηνή 9-11 Μαρτίου 2006 και η τελευταία στην Μυτιλήνη 12-15 Μαρτίου 2006. Πρώτα οι γνωριμίες με συνομήλικα παιδιά έπειτα οι παρέες που κρατάνε και βέβαια η σύγκριση της δουλειάς μας. Πολλά προϊόντα κοινά, κοινά και πολλά προβλήματα και κυρίως όμως κοινή η αγωνία για το μέλλον καθώς και η προσπάθεια να μπορέσουμε να το κάνουμε καλύτερο.

Περισσότερα: Πρόγραμμα "ΘΡΑΚΗ-ΑΙΓΑΙΟ-ΚΥΠΡΟΣ" - ΚΥΠΡΟΣ 2005 - ΜΥΤΙΛΗΝΗ 2006