Εκδρομές-Επισκέψεις

Ημερήσια Εκδρομή της Γ΄ γυμνασίου στη Θάσο

Εκδρομή της Ραδιοφωνικής Ομάδας του σχολείου στην Καστοριά.

Μάρτιος 2012
thumb_pic_0547 thumb_pic_0551 thumb_pic_0598
thumb_pic_0615 thumb_pic_0635 thumb_pic_0744

Με τις καλύτερες εντυπώσεις και όμορφες αναμνήσεις επέστρεψαν από την εκδρομή
στην Αθήνα
οι μαθητές της Γ' τάξης του σχολείου μας.

Περισσότερα: Εκδρομή στην Αθήνα - Βουλή

Η Ομάδα Εθελοντισμού επισκέφτηκε έκθεση ζωγραφικής με θέμα το ρατσισμό

Η Ομάδα εθελοντισμού του σχολείου μας επθσκέφτηκε την Δευτέρα 19 Μαρτίου την έκθεση με έργα ζωγραφικής και κολλάζ μαθητών με θέμα το ρατσισμό, τις διακρίσεις και τα ανθρώπινα δικαιώματα στην αίθουσα εκθέσεων της Λέσχης Κομοτηναίων. Η εκδήλωση αυτή πραγματοποιείται από την Περιφέρεια ΑΜΘ και το Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης-Europe Direct Κομοτηνής, στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας κατά του ρατσισμού και της ξενοφοβίας. Τα έργα της έκθεσης προέρχονταν από τρείς διαγωνισμούς, τον διαγωνισμό της Ευρωπαϊκής Επιτροπής με θέμα τις διακρίσεις, τον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό που διοργάνωσε το ΚΠΕ Μαρώνειας και οι υπεύθυνοι σχολικών δραστηριοτήτων καθώς και τον πανελλήνιο διαγωνισμό που διοργάνωσε η Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ. με θέμα το ρατσισμό και την ξενοφοβία.

Τα παιδιά ενημέρωσε η κ. Στέλλα Νάνου, βοηθό τομέα ενημέρωσης της ύπατης αρμοστείας του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες στην Αθήνα. Στην έκθεση άλλωστε υπήρχαν έργα μαθητών από όλα τα σχολεία της Ελλάδας, που δημιουργήθηκαν στα πλαίσια του μαθητικού διαγωνισμού της ύπατης αρμοστείας του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες, που διοργανώνουν κάθε χρόνο σε συνεργασία με την επιτροπή ευαισθητοποίησης των νέων, που πέρυσι είχε θέμα «Ξενοφοβία και ρατσισμός». Η κ. Νάνου μίλησε στους μαθητές για θέματα όπως ο ρατσισμός, η ξενοφοβία, οι διακρίσεις, η βία, ο φόβος, με αφορμή την 21η Μαρτίου, παγκόσμια ημέρα κατά του Ρατσισμού.

Thumbnail image Thumbnail image