Φιλολογικά θέματα

πρόσθετη εργασία

Εργασία της Α τάξης στην Ιστορία

Το Project του Β5 στην Ιστορία

Επίσκεψη της καθηγήτριας του τμήματος Φιλολογίας κας Παπαδοπούλου Ιωάννας στο 1ο Γυμνάσιο Κομοτηνής

Την Τετάρτη 3 Δεκεμβρίου 2014 η επίκουρος καθηγήτρια του τμήματος Φιλολογίας κυρία Παπαδοπούλου Ιωάννα πραγματοποίησε επίσκεψη στο 1ο Γυμνάσιο Κομοτηνής μετά από πρόσκληση της φιλολόγου του σχολείου κυρίας Μπούζγα . Η πρόσκληση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της διδασκαλίας του μαθήματος των αρχαίων ελληνικών από μετάφραση και συγκεκριμένα της διδασκαλίας της τραγωδίας «Ελένη» του Ευριπίδη στην Τρίτη Γυμνασίου και υλοποιήθηκε με την πολύτιμη συνεργασία του συλλόγου καθηγητών και της διευθύντριας κας Δαργινίδου. Η κ. Παπαδοπούλου πρόβαλε μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα παρουσίαση σχετικά με το αρχαίο ελληνικό θέατρο, τους δραματικούς αγώνες και την προέλευσή του δράματος διατηρώντας αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών. Αφού με υπομονή απάντησε σε όλες τις απορίες τους, διευκρινίζοντας την έννοια της «διδασκαλίας της τραγωδίας» και άλλων συναφών όρων, επικεντρώθηκε στη σκιαγράφηση του χαρακτήρα και της ιδιαίτερης προσωπικότητας του «αιρετικού» Ευριπίδη καθώς και στις πολλαπλές ερμηνείες που επιδέχεται το έργο του «Ελένη». Οι μαθητές στο τέλος της επίσκεψης παρουσίασαν, σκηνοθετημένη από τους ίδιους, μια σκηνή του έργου που τους συγκίνησε ιδιαίτερα. Η επίσκεψη έληξε με την πεποίθηση ότι τέτοιες συνεργασίες είναι απαραίτητες για την ενίσχυση της μαθησιακής διαδικασίας και με την δέσμευση κάτι ανάλογο να επαναληφθεί με την πρώτη ευκαιρία.

dscn3277

Εργασίες μαθητών Ά τάξης

στο μάθημα της Λογοτεχνίας

Οι μαθητές στα πλαίσια του μαθήματος των λογοτεχνικών κειμένων δημιούργησαν τις παρακάτω παρουσιάσεις για "Το πιο γλυκό ψωμί"