Παγκόσμια ημέρα ελληνικής γλώσσας

Την Παρασκευή 14/2 πραγματοποιήθηκε στο 1ο γυμνάσιο εκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα ελληνικής γλώσσας με τη συμμετοχή των μαθητών/τριών : Τζεμίντιμπη Γ., Γεωργαντά Γ., Αραμπατζή Μ. και Βαϊτσούδη Μ. με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Θεολόγου Σ. και τη συνδρομή της κ. Παπαδημητρίου Ζ. και της κ. Δημογέροντα Χ.. Τα παιδιά αναζήτησαν πληροφορίες στο διαδίκτυο σχετικά με ξένους πολιτικούς, λογοτέχνες και επιστήμονες που μίλησαν για τη σημασία της ελληνικής γλώσσας στην παγκόσμια κληρονομιά και ετοίμασαν για τους συμμαθητές τους της Γ' τάξης μια παρουσίαση με βίντεο. Ανάμεσα στα ευρήματα που εντυπωσίασαν ήταν βιντεο με ξένους πολιτικούς να απαγγέλλουν στίχους από τα Ομηρικά έπη σε μαθητές σχολείων του εξωτερικού.

ph1

ph2

ph3

Κοπή βασιλόπιτας

Την Τετάρτη 22 Ιανουαρίου κόπηκαν οι βασιλόπιτες στα τμήματα του σχολείου. Τόσο οι βασιλόπιτες όσο και τα δώρα των τυχερών ήταν προσφορά του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων.

Παγκόσμια Ημέρα Καρδιάς

Mε αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Καρδιάς που εορτάζεται στις 29 Σεπτεμβρίου και με την έγκριση του υπουργείου Παιδείας, μέλη  Ελληνικής Καρδιολογικής Εταιρίας  κάνουν ενημέρωση στους μαθητές και  μιλούν για τα καρδιαγγειακά νοσήματα, τους παράγοντες κινδύνου και την αξία της πρόληψης.

Ευχαριστούμε την κ. Ντούτσιου Στέλλα, Διευθύντρια Καρδιολογίας του Γενικού Νοσοκομείου Κομοτηνής, για την ενδιαφέρουσα ομιλία.

Η Γ τάξη αποχαιρετά το γυμνάσιο!

Σύσσωμη η Γ τάξη αποχαιρέτησε το σχολείο στη γιορτή αποφοίτησης που οργάνωσε ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων την Πέμπτη 6 Ιουνίου 2019. Ήταν μια όμορφη βραδιά, στην αυλή του σχολείου, με πολύ χορό, φαγητό, χαρά αλλά και συγκίνηση.

Καλή συνέχεια παιδιά...