Πρόγραμμα αγωγής σταδιοδρομίας

Εργασία και χαρά

Σχολικός Εκφοβισμός

Δράση του σχολείου μας για την
Παγκόσμια ημέρα κατά της Ενδοσχολικής Βίας και Εκφοβισμού

Η ομάδα Αγωγής Υγείας του Σχολείου μας αξιοποιώντας το περιεχόμενο των δραστηριοτήτων της στα πλαίσια της διεξαγωγής του σχολικού μας προγράμματος με θέμα «Τίποτα από μένα δε φαίνεται (;) -Ένα ταξίδι από τον «εαυτό» στο «πρόσωπο» και υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Αραμπατζή Δώρα, θέλησε να δώσει το δικό της μήνυμα για την 6η Μαρτίου,  Πανελλήνια αλλά και Παγκόσμια Ημέρα κατά της Ενδοσχολικής Βίας.

Η ημέρα ξεκίνησε για όλους  με την ανάγνωση αποσπάσματος  από το βιβλίο της Μάγιας Δεληβοριά «Η Αλφαβήτα της Εφηβείας» με τον τίτλο «Μοναξιά»  από το προσωπικό του σχολείου που αφιέρωσε χρόνο μέσα σε κάθε τάξη γι αυτό δίνοντας μια άλλη διάσταση στην ευρύτερη παιδαγωγική αξία της καθημερινής διδακτικής διαδικασίας και συνύπαρξης στο χώρο του σχολείου.

Αφίσες με συνθήματα συγκινητικού δυναμισμού υπέρ της αποδοχής και της αναγνώρισης, της ομαδικότητας, της αλληλοκατανόησης, της κοινωνικής συνοχής, κατά του αποκλεισμού και της απομόνωσης, του εκφοβισμού και κάθε μορφής βίας αναρτήθηκαν από τα μέλη της ομάδας, που παράλληλα διοργάνωσαν έκθεση με...τα «Κουτιά του θυμού» τους (εμπνευσμένα από το βιβλίο του Κώστα Χαραλά (κείμενο) και της Ντανιέλας Σταματιάδη (εικονογράφηση) "Το κουτί του θυμού") και βιβλία-λογοτεχνικές επιλογές που πλαισιώνουν δραστηριότητες της ομάδας και προτάθηκαν, διαβάστηκαν ή παρουσιάστηκαν σκιτσογραφικά από τα παιδιά .

Η έκθεση-εκδήλωση συνοδεύτηκε από κείμενα των παιδιών που αφορούσαν στα έντονα συναισθήματα του θυμού και της θλίψης αλλά και αυτά της χαράς ή του ενθουσιασμού. Επιχειρήθηκαν επίσης αλληγορικές αναφορές στα «τείχη» που δυσχεραίνουν τις ανθρώπινες σχέσεις μέσα από κατασκευαστικό υλικό αλλά και στίχους περισσότερο η λιγότερο γνωστών τραγουδιών που περιγράφουν με ιδιαίτερο τρόπο τα έντονα εκείνα συναισθήματα που ξυπνούν στον καθένα μας την ανάγκη του ουσιαστικού διαλόγου με το συνάνθρωπο, αυτόν τον υπέροχο «άλλο».

Σας αφιερώνουμε το ένα από αυτά, καθώς επίσης και το κείμενο με το οποίο ξεκινήσαμε τη σημερινή μας μέρα στο σχολείο:

Ένα μεγάλο «Μπράβο!» σε όλα τα παιδιά!
Κι ένα μεγάλο «Ευχαριστώ!» από την ομάδα και την υπεύθυνη καθηγήτρια του προγράμματος σε όλους τους μαθητές, το προσωπικό και τη Διεύθυνση του σχολείου για την ενθάρρυνση, τη συνεργασία και τη συμμετοχή τους! Ιδιαίτερα ευχαριστούμε τον κύριο Καραγιάννη και την κυρία Μαργαρίτη για την έμπρακτη γνωσιακή και ηθική υποστήριξη!

unbenannt 1 unbenannt 2
unbenannt 3 unbenannt 4
unbenannt 5 unbenannt 6
unbenannt 9 unbenannt 10